Шест от ключовите вносни храни на Европа са под нарастваща заплаха от загуба на биологично разнообразие и климатични промени, предупреждава нов доклад.
Поръчан от благотворителната инициатива European Climate Foundation, докладът е изготвен от британската консултантска компания Foresight Transitions, която анализира уязвимостта на основни култури като царевица, ориз и пшеница, както и на какао, кафе и соя — ключови суровини за агро-хранителната продукция и износ на ЕС.
Проучването установява, че над половината от вноса на тези шест култури идва от климатично уязвими страни с ограничени ресурси за адаптация. При три от тях — пшеница, царевица и какао — две трети от вноса е от страни, чиято биоразнообразие вече не се счита за запазено.
„Това не са просто абстрактни заплахи“, казва водещият автор на доклада, Камила Хайслоп. „Те вече се проявяват по начини, които вредят на бизнеса и заетостта, както и на наличността и цената на храната за потребителите — и ситуацията само ще се влошава.“
Като най-големият производител и износител на шоколад в света, именно шоколадовата индустрия на ЕС — оценена на около 44 милиарда евро — е под най-голяма заплаха от климатични и екологични фактори.
Около 97% от какаото, основната суровина за шоколад, идва от страни с ниска или средна климатична устойчивост според Индекса на глобалната адаптация на университета Нотр Дам. Този инструмент оценява както уязвимостта към климатични щети, така и достъпа на държавите до финансови и институционални ресурси.
Също така, 77% от какаото идва от страни с ниско или средно ниво на биоразнообразие, според класация на Музея по естествена история на Обединеното кралство, която сравнява съвременното изобилие от диви видове с предмодерните нива.
Изследователите са съпоставили данните за търговията от Евростат с тези два индекса за екологична сигурност за всички шест суровини.
При какаото основните доставчици за ЕС са страни в Западна Африка — Кот д’Ивоар, Гана, Камерун, Нигерия — всички засегнати от едновременно засилващи се климатични и екологични въздействия.
Цените на шоколада са се повишили с 43% за последните три години, според скорошен анализ на аналитичния център Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU), като феноменът на „шоколадова инфлация“ вече е очевиден по рафтовете на супермаркетите.
Докладът препоръчва политики в подкрепа на дребните фермери, които доставят по-голямата част от какаото за ЕС. И най-очевидното решение — силна климатична политика за ограничаване на промените, което ще донесе ползи за всички страни доставчици.
Източник: Euronews