Как инфлуенсъри подхранват конспиративни теории

Как инфлуенсъри подхранват конспиративни теории
  • 29 април, 2025
  • Свят

През последните години се наблюдава сливане между уелнес културата, дезинформацията и конспиративните теории. Определена група инфлуенсъри използва естетически приятни публикации, за да разпространява мрачни послания – смес от тревожни конспирации и призиви за покупка на добавки или услуги.

Това явление се разрасна по време на пандемията, когато антиваксърските нагласи обхванаха голяма част от уелнес общността. След като интересът към пандемията намаля, според експерти някои инфлуенсъри насочиха вниманието си към климатичните промени, за да задържат последователите си.

Тревогата е, че тези инфлуенсъри – някои със стотици хиляди последователи – представят дезинформация на нови, по-млади аудитории и подкопават усилията за справяне с климатичната криза. Йога инструкторът Сесил Симънс споделя, че е била изненадана, когато уелнес акаунтите, които следи, започнали да публикуват по темата.

Симънс, която е и изследовател в Института за стратегически диалог в Обединеното кралство, проучила над 150 уелнес акаунта, всеки с между 10 000 и 100 000 последователи. Всички предлагали съвети, продавали продукти и разпространявали различни форми на дезинформация.

Откритите твърдения варирали – от пълно отричане на климатичните промени до представянето на решенията като част от глобален заговор за контрол. Някои твърдят, че екстремните метеорологични събития са организирани от правителството или от глобални сили, които манипулират времето. Други внушават, че климатичните политики целят контрол върху живота, телата и диетите на хората. Малка част от „ню ейдж“ акаунтите дори твърдят, че климатичните промени се дължат на прекъсната връзка с космически сили.

Отричането на климатичните действия може да изглежда нелогично за уелнес инфлуенсъри, които често говорят за връзката с природата. Но според Симънс, когато се познава този свят, връзката е ясна. Уелнес културата е силно индивидуалистична и изпълнена с недоверие към властта. „Те предлагат индивидуални решения на колективни проблеми и представят уелнеса като отговор на климатичната тревожност“, казва тя.

Много от инфлуенсърите настояват, че просто казват истината на властта. Някои дори приемат, че климатичната криза е причинена от човека и това не ги притеснява.

Част от публикациите за климата не правят категорични твърдения, а задават въпроси, като: „Част ли е яденето на насекоми от „зелената програма“ на глобалистите?“ или споделят материали, според които „войната срещу климата“ следва сценарий, използван от зли сили, които жадуват за пълен контрол.

Уелнес движението набира сила през 70-те години, а с интернет се появяват предприемачи и инфлуенсъри. Днес „уелнес“ може да означава почти всичко, но в основата си се върти около идеи за индивидуализъм, самоусъвършенстване и недоверие към институциите – идеална среда за разпространение на конспирации.

Този тип мислене обикновено се появява в моменти на обществена несигурност или трагедия. Пандемията от COVID-19 беше един такъв момент; климатичната криза е следващият, казва експертът Берес.

Инфлуенсърите жадуват за актуалност, казва Калъм Худ от Центъра за противодействие на дигиталната омраза. „Климатичната тема е постоянно в новините и е важна.“ Преминаването от конспирации за ваксини към климатични конспирации е логична стъпка – ако властта лъже за здравето, значи лъже и за климата.

Експертът по дезинформация Тим Колфийлд, професор по здравно право в Университета на Алберта, казва, че от инфлуенсърите се очаква да споделят набор от вярвания, които последователите им искат да чуят. „Антиклиматичните възгледи се превръщат в част от идентичността им и начин за увеличаване на аудиторията“, казва той. Връзката между инфлуенсърите и последователите им е силна и трудно пренебрежима. Те създават чувство за близост, защото се фокусират върху тялото и личния опит на хората, изграждайки силна едностранна връзка, при която последователите вярват, че имат лична връзка с инфлуенсъра.

Привлекателността на тези конспиративни послания е ясна – особено при сложни теми като климатичните промени. Те успокояват тревожността и дават усещане за контрол.

Климатичната дезинформация оказва дълбоко влияние както върху обществените вярвания, така и върху нормализирането на крайни възгледи. Тя подкопава решенията за справяне с кризата и води до апатия и недоверие към политиките.

Особено притеснително е, че такава дезинформация достига до млади хора, които иначе биха подкрепили действия срещу климатичните промени.

Изследвания показват, че младите поколения получават голяма част от новините си от социални платформи.

Крайните гледни точки носят повече кликове, по-голяма аудитория и по-доходоносен имидж – стимулът за инфлуенсърите да ги използват е очевиден.

С напредването на климатичната криза и зачестяващите екстремни климатични събития, условията за разцвет на климатичния скептицизъм и дезинформация в уелнес средите стават идеални.

Източник: CNN

Споделете:
Предишна публикация: Единственото животно, което веганите могат да ядат

29 април, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини