Как гласуват американските астронавти на МКС

Как гласуват американските астронавти на МКС
  • 5 ноември, 2024
  • Свят

В деня на едни от най-важните избори на годината, няколко американци не са на Земята. Как ще гласуват?

Астронавтите, които с намират на МКС ще могат да гласуват в изборите за американски президент благодарение на подсигурен процес за гласуване от разстояние. Те имат възможност правят това още от 1997 г. когато в Тексас, където се намира център на НАСА, е прокаран един нов закон.

Според този закон, „човек, който отговоря на изискванията за гласоподавател…но който ще бъде на космически полет в периода за ранно гласуване и в деня за изборите“ можа да гласува от космоса.

Този закон се приема, защото тогава американските астронавти започват да участват във все по-дълги мисии, поради което може да се окажат в космоса по време на избори, а според конституцията, те имат правото да гласуват.

В същата година, Дейвид Уолф е първият астронавт, който гласува от космоса, докато е на 4-месечна мисия на руската станция Мир.

Механизмът за гласуване е подобен на този за хора, които гласуват от локация извън тази по адрес. Според НАСА, астронавтите пращат данните по същия начин както по принцип пращат данни от МКС, през специална мрежа за комуникация с близкия космос, разработен от НАСА, с която се свързват и сателити.

Астронавтите си попълват бюлетините, бюлетините се криптират и се качват на компютъра на станцията, след което се прехвърлят до НАСА на Земята.

От там те се пращат до центъра за контрол на мисиите и той ги  доставя до съответния окръг, където е адресната регистрация и регистрацията за гласуване на астронавтите.

Според НАСА, съдържанието на бюлетините е достъпно само за астронавтите и са чиновниците, които броят гласовете, за да се запази тайната на вота.

Сега, Суни Уилиамс и Буч Уилмор, които трябваше да се върнат на Земята със Старлайнър, но ще останат на МКС до 2025 г. също ще могат да гласуват така, независимо, че това не беше предвидено.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Нов музей събира невиждани експонати от Помпей

5 ноември, 2024

Следваща публикация: Кои са най-успешните хазартни компании в света

5 ноември, 2024

Може да ви хареса също

Последни новини