Гигантският айсберг A23a е изминал над 3000 км, откакто се откъсва от антарктическия си шелф.
Един от най-големите айсберги в света е на път да се сблъска с отдалечен британски остров, заплашвайки неговата дива природа и потенциално променяйки екосистемата му.
Мега-айсбергът, известен като A23a, в момента се намира на 280 км от британската територия Южна Джорджия – дом на морски птици, тюлени и кралски и императорски пингвини. Но айсбергите са непредвидими и е неясно колко скоро този може да удари острова или дали ще се разпадне преди удара.
През 2004 г. островът беше ударен от по-малък айсберг, A38, което доведе до измирането на пингвинчета и малки тюлени, след като техните маршрути към храната бяха блокирани от огромни ледени късове.
Един от най-старите айсберги в света и най-големият, A23а тежи почти трилион тона. Той се откъсва от антарктическия ледник Филхнер през 1986 г. и остава заседнал на морското дъно за почти 30 години. След като се освобождава през 2020 г., той изненадва учените, като попадна в океански вихър – феномен, който задържа обекти да се въртят на място.
През декември A23a се освобождава и оттогава се движи през т.нар. „алея на айсбергите“, разположена между Антарктида и островната група Джойнвил. Учените прогнозират, че пътят му ще следва антарктическото циркумполярно течение към Южна Джорджия.
Южна Джорджия е с дължина около 170 км и ширина едва 35 км.
A23a е с размер 3900 кв. км, когато се откъсва от ледника, но докато се движи през по-топлите води северно от Антарктида, ще започне да се топи и парчета лед ще се откъсват.
Въпреки че ще стане по-малък, айсбергът все пак ще нанесе значителен удар, ако се сблъска с острова. Ледените му скали са високи до 400 м, а скорошни сателитни изображения на НАСА показват, че огромният айсберг е видим от космоса.
С ледниците, които са застрашени от топенето заради затоплянето на океаните и въздуха, вероятно ще видим повече мега-айсберги в бъдеще.
Източник: Euronews