Фокусираме се все по-трудно и за по-кратко

Фокусираме се все по-трудно и за по-кратко
  • 22 май, 2024
  • Свят

В изследване през 2004 г. учени измерват, че средно човек се концентрира върху екран за около 2.5 минути. Няколко годни по-късно, това време става 75 секунди. Днес, средно хората могат да се концентрират върху екрана за 47 секунди, преди да се разсеят.

Освен това, се установя и че след като се разсееш, отнема цели 25 минути за да се върнеш обратно в „изходно“ положение.

Д-р Глория Марк, изследовател на влиянието на дигиталния свят върху хората разказва за изследването.

При наблюдение по време на работа, се оказва, че на всеки 10 минути човек или сам се разсейва, или някой друг го разсейва и поради това, премества вниманието си върху нещо друго. Това се повтаря няколко пъти.

За да се върнете обратно към първоначалната си работа след някоко такива разсейвания, са нужни още минути. Разбира се, „виновник“ за цялото препускане между задачи и смяна на фокуса е вечно бързащият свят и технологията, която непрекъснато ни държи свързани,  но и нашето отношение към тях.

Но нали в съвременния свят се цели мултитаскинга, а сега се оказва, че той намалява способността ни да се концентрираме продължително?

„С изключение на някоко много редки личности, няма такова нещо като мултитаскинг.“ казва д-р Марк. „ Ако задачата не е абсолютно автоматична, като дъвчене или вървене, не можеш да вършиш две неща, изискващи усилие едновременно.“

Когато се фокусираш върху две неща, вниманието просто бързо прескача между двете и тогава тялото изпитва реакция на стрес, което пък вреди на продуктивността.

 „Колкото повече се опитвате да вършите по някоко неща, токова повече грешки правите.“ казва Марк.

Сред основните причини за това в съвременната работна среда, е постоянното присъствие на имейли и съобщения. Именно четенето им ни разсейва.

В днешния свят нямаме опция да живеем без технологии, но за да се промени намалената способност за фокус е нужно да променим взаимоотношенията си с технологията.

Според д-р Марк, технологията може и да ни помогне в това, като например я ползваме за по-добро планиране.

Ако се разсейвате от социалните мрежи, махнете техните иконки от дисплея или направо си оставете телефона в другата стая.

Важно е и да си почиваме между задачите и да излизаме навън, на разходка или  да се разсейваме с нещо съвсем различно, да се занимаваме със задача, която не изкисва умствено усилие за малко или просто да погледаме в една точка, вместо в поредния екран.

Източник: CNN

Споделете:
Предишна публикация: Ледникът „Денят на Страшния съд“ се топи по-бързо от очакваното

22 май, 2024

Следваща публикация: Арестуваха французин превантивно, за да не нападне Олимпийския огън

22 май, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини