Организацията Transparency International призова за по-строги правила за европейските депутати, след като доклад разкрива, че много от тях заемат позиции в компании, които активно лобират в Брюксел.
Общата сума, която изкарват депутатите годишно, извън задълженията им в парламента е 8.6 милиона евро.
Transparency Internationал иска промяна, защото според данните, 2/3 от депутатите имат работа извън парламента.
Заплатата не един депутат в ЕП е около 10 хиляди евро месечно, но се оказва, че някои от тях изкарват много повече от това от другите си дейности и са членове на бордовете на корпорации, които са лобисти или са свързани в Брюксел.
През миналата година, във връзка с „Катаргейт“, скандалът относно връзките на някои законодатели с Катар, които може да са източник на чуждо влияние, ЕС затегна правилата за депутатите, като сега те трябва да разкриват повече детайли по отношение на другите си дейности.
Според Transparency International, тези правила не са достатъчни, за да се избегне конфликт на интереси.
Начело на списъка с депутати, изкарващи пари от други дейности е Литванксия депутат Виктор Успаскич, който декларира 3 милиона евро на година доход, от работата си за частна компания.
Компанията е негова собственост и е свързана с недвижими имоти в Русия. Той наскоро беше изгонен от центристката коалиция Renew Europe, поради хомофобски изказвания и не коментира темата за компанията си.
Манфред Вебер, президент на Европейката народна партия, декларира 14 хиляди на месец, идващи от лидерската му позиция.
Моника Холмейер от Германия декларира 75 хиляди на година от работата си за компания, свързана с енергетика, която е регистрирана като лобист.
Според правилата не ЕС, депутатите могат да имат друга работа, но не могат да работят като лобисти, така че работата за компании, които се опитват да повлияят на политиката на Брюксел, без самите те да изпълняват роля на лобисти е нещо като сива зона.
Дори да не участват в лобиране, наличието на тези „дупки“ в правилата пречи те да работят ефективно.
Сред 20-те депутати с най-много „допълнителен“ доход преобладават десните и крайнодесни политици, но не липсват представители от целия спектър.
Според депутатите, няма конфликт на интереси, а работа им за бизнеси рядко има общо с работата им като европейски законодатели, но в тези случаи, те следват настоящите закони и правила.
Някои даже смятат, че работата за компании, които са обект на правилата на ЕС, помага за създаването на по-добри политики, но участието трябва да бъде изцяло прозрачно.
Докладът не обвинява нито един политик, че е действал неправомерно, а конфликт на интереси може да се търси от независима страна, ако и когато това е нужно. От друга страна, лобирането за дадена компания може да бъде вършено без съответният политик да има място в борда на тази компания.
Източник: Euronews