Европейска страна без армия, е най-безопасното място в света

Европейска страна без армия, е най-безопасното място в света
  • 22 юли, 2025
  • Свят

Европа е дом на едни от най-мощните армии в света, с въоръжени сили, които я правят една от водещите военни сили на планетата. Сигурността и отбраната са незаменими фактори за всяка територия, но не всички страни на стария континент имат армия и войници. Любопитно е, че европейската страна, която никога не е имала армия, е най-безопасното място в света.

За изненада на мнозина, Исландия е една от най-младите съществуващи нации и нейната история обяснява защо никога не е имала армия. Тя е и последният регион в целия европейски континент, който е установил селища. Едва през 9-ти век първите викинги пристигат на територията и според исландската история, скандинавският заселник Ингълфур Арнарсон се смята за основател на град Рейкявик, настоящата му столица. Твърди се, че ирландски монаси са живели там и преди, въпреки че не са установили постоянно селище.

Северноевропейските територии са сред последните, достигнати от хората. Твърди се, че първите селища в Швеция и Финландия, са се появили едва през Средновековието. Исландия има най-старата демокрация, въпреки че е една от най-младите страни в света. И с това се появява Алтингът в Тингвелир, датиращ от 930 г. сл. Хр. и смятан за най-стария парламент в света. За първи път европейска държава избира своя лидер в това, което е известно като най-старата съвременна демокрация. Въпреки че претърпява политически промени, той остава централна институция и функционира оттогава. Исландия обаче не е независима суверенна държава до 1944 г., малко преди края на Втората световна война.

От създаването на парламента си, Исландия е свободна територия, но без крал, благородство или солидно правителство. Това я кара да приеме суверенитета на краля на Норвегия през 13 век. Век по-късно тя преминава в ръцете на Кралство Дания, оставайки датска провинция до 19 век, когато Дания ѝ дава първата си конституция. След Първата световна война тя става държава под датски суверенитет, а през 1944 г. постига пълна независимост, превръщайки се в републиката, която познаваме днес. И така, тя се счита за една от най-напредналите демокрации, според Индекса на демокрациите. С независимостта си Исландия постига бърз икономически растеж, много положителни показатели за грамотност, социално благополучие и е включена сред най-щастливите страни в света, след Финландия, Швеция и Дания, благодарение на силното си чувство за общност и социална подкрепа.

Защо Исландия е най-безопасната страна в света, без армия?

Повече от осемдесет години след независимостта си и с вековна история, Исландия продължава да поддържа уникална характеристика, тя няма армия. До днес тя не е изисквала от своите граждани военна служба или въоръжени сили. Защитата ѝ се крие и във факта, че скоро след като става суверенна държава, тя се присъединява към НАТО и всъщност има военна база в Кеплавик.

По този начин, чрез двустранни споразумения със страните от Атлантическия алианс, тя гарантира сигурност, поради което се смята за най-безопасната територия в света. Високото качество на живот, високото ниво на доверие и едно от най-ниските нива на престъпност на планетата я правят най-безопасната страна според ОИСР.

Други страни без армия в Европа са микродържавите Андора, Монако, Ватикана и Лихтенщайн, всички зависими от съседни държави. Междувременно в други части на света има примери за Коста Рика и Панама, както и по-малки територии в Карибите, Тихия океан и Микронезия, като Маршаловите острови, Сейнт Лусия и Соломоновите острови.

 

Източник: La Razón

Споделете:
Предишна публикация: Планинско колоездене в Ла Молина, кои са шампионите

22 юли, 2025

Следваща публикация: Да се застраховаш – първата крачка към зрялост и отговорност

22 юли, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини