Проучване на Европейския съвет за външни отношения (ECFR) показва, че европейците вече не виждат САЩ като „съюзник“ и разкрива широка гама от мнения относно бъдещето на Европейския съюз.
Повечето европейци смятат, че САЩ са „необходим партньор“, а не „съюзник“, според анкета, публикувана в сряда, на фона на нарастващото напрежение между ЕС и САЩ заради митата.
Тази гледна точка е споделена от половината от анкетираните и от мнозинството от запитаните в традиционно близки до САЩ държави като Дания, Германия и Полша.
„Това представлява голяма промяна за някои страни, които преди бяха силно трансатлантически настроени“, каза старши изследователят на ECFR Павел Зерка и добави: „Но това е разбираемо, защото ако Доналд Тръмп вече не представя трансатлантическия съюз като истински съюз, а като нещо, което трябва да бъде транзакционно, тогава просто го приемаме.“
Според анализатора ситуацията трябва да се разглежда като „възможност“ за европейците да изградят „прагматичен подход към САЩ, а не идеалистичен“.
Проучването е проведено в 11 страни от ЕС – Германия, Франция, Италия, Полша, Португалия, Испания, Дания, Естония, Румъния, България, Унгария – както и в Украйна, Швейцария и Обединеното кралство.
Анкетата разкрива и различни възгледи относно самия Тръмп, като той има повече привърженици в Югоизточна Европа и повече противници в северните и западните части на континента.
Проучването също така показва значителни различия в начина, по който европейците възприемат ЕС и неговата роля в света. Най-голямата група, така наречените „еврооптимисти“, вярват, че ЕС е велика сила и че неговият разпад е малко вероятен през следващите две десетилетия. Те представляват 30% от анкетираните, като най-големите групи са в Естония, Дания, Украйна, Испания и Португалия.
За разлика от тях, 22% от респондентите са „европесимисти“ и смятат, че ЕС не е сила и е обречен на разпад.
Общата извадка на проучването включва 18 507 респонденти.
Източник: Euronews