Здравните власти предупреждават, че безразличието към рутинните ваксинации улеснява разпространението на дезинформация.
Децата в Европа са по-малко склонни да получават рутинни ваксинации, отколкото преди пет години, сочи нов доклад на Световната здравна организация (СЗО).
Имунизациите срещу морбили, коклюш, полиомиелит и хепатит B остават под предепидемичните нива в Европа и Централна Азия през 2024 г., основно заради усещане за “безразличие относно ваксините”, което вече води до възраждане на предотвратими заболявания, посочва агенцията.
Миналата година близо 300 000 души в региона са се заразили с коклюш — над три пъти повече в сравнение с 2023 г., установява докладът. Над 125 000 души са се разболели от морбили — най-високият брой случаи в региона за последните над 25 години.
„Това не са просто цифри – това са стотици хиляди семейства в страдание, защото децата им са болни, а това е можело да бъде предотвратено“, заяви д-р Ханс Клуге, директор на СЗО за Европа.
В повече от половината от 53-те страни в региона нивата на ваксиниране са под необходимите стойности за предотвратяване на огнища от морбили, заушка, рубеола, дифтерия, коклюш и тетанус. Здравните експерти често сочат нерешителност като основна причина родителите да избират да не ваксинират децата си.
Но Реджина Де Доминичис, ръководител на работата на УНИЦЕФ в Европа и Централна Азия, подчерта безразличието относно ваксините — когато родителите вярват, че рискът от предотвратими заболявания е нисък, и затова не виждат нужда да ваксинират децата си.
„Днешното поколение не е преживяло опустошителното въздействие на заболявания, предотвратими чрез ваксини — което води до безразличие и улеснява разпространението на дезинформация“, заяви Де Доминичис.
Важно е да се отбележи, че европейците не се отказват от всички ваксини. През последните пет години децата и младежите по-често са ваксинирани срещу човешки папиломен вирус (HPV), ротавирус, пневмония и менингит.
Няколко държави въведоха тези ваксини през последните години, като според СЗО това ще помогне за намаляване на инфекциите с HPV и свързания с тях рак на маточната шийка, както и на хоспитализациите при деца от бактериални заболявания, пневмония и диария, причинена от ротавирус.
За да се увеличат нивата на рутинна имунизация, здравните служби призовават страните да укрепят здравните си системи, да осигурят широк достъп до ваксини и да се борят с дезинформацията по темата.
Източник: Euronews