Преди 3 години, Гугъл си постави амбициозната цел да подмогне усилията за борба с климатичните промени като намали емисиите си до нула до 2030 г. Вместо това, доклад на компанията показва увеличение на емисиите с 13 % през 2023 г., а в сравнение с 2019 г., сега те са с 48 % по-високи. Според Гугъл, причината за това е изкуствения интелект и трафика към центровете за данни, който той увеличава. Тези центрове изискват големи мощности и вероятно са причината за увеличените емисии.
Електричество, нужно за захранване на трафика, е източник на емисии, ако за производството му се ползват въглища или природен газ. Така, амбициозната цел на Гугъл е застрашена, а експерти призовават компанията да започне да си партнира с бизнеси, които инвестират в чиста енергия.
Според директора на Офиса по устойчивост на Гугъл, нулеви емисии до 2030 г. е много амбициозна цел, за която е нужно „да се навигират доста несигурности, включително тази около бъдещите влияния на ИИ върху околната среда.“
Според някои експерти, разширяването на центровете за данни, като отговор на увеличеното търсене поради употребата на ИИ, заплашва да разруши целия преход към чиста енергия, може да забави затварянето на мощности, които ползват изкопаеми горива и дори да направи икономически изгоден строежа на нови такива съоръжения.
Центровете за данни не просто потребяват повече енергия, те изискват и високоволтови проводници и големи количества вода за охлаждане. По тези причини се строят там, където електричество е най-евтино, а не където има условия за развитие на ВЕИ или вече има такива.
Глобалното потребление на електроенергия от страна на такива съоръжения и свързани с ИИ съоръжения вероятно ще се удвои до 2026 г., смята Международната агенция по енергетика.
Другите големи технологични компании изпитват същите проблеми при прилагането на политиките за намаляване на емисиите.
Например, Майкрософт отбелязва увеличение на емисиите с 29 % от 2020 г. насам.
От другата страна на монетата обаче стои обратната концепция: ИИ инструментите, макар и да повишават потреблението на енергия, могат да помогнат за намаляване на щетите от климатичните промени, като се ползват за прогнозиране на наводнения или подобряване на трафика, за да се пести гориво.
Според групи за опазване на околната среда, е нужно да се обърне внимание на тези проблеми, когато ИИ се ползва както от големите компании, както и от индивидуалните потребители в ежедневието.
Емисиите на Гугъл нарастват защото компанията ползва повече електричество, но същевременно се увеличава и дела на възобновяемата енергия, която ползва, спазвайки обещанието си от 2020 г. да се обърне към ВЕИ, при повишената консумация.
Източник: Euronews