Изток, запад, север у юг са четирите основни зони на нашата планета и между които са разделени различните страни и континенти на света. Да бъдеш в едно или друго полукълбо предполага големи различия, главно климатични, но също и социални, икономически и културни, тъй като всяка от тези зони има свои собствени характеристики. Докато някои страни като Еквадор или Габон са в поне две от тези подразделения, има само една нация в света, която се намира между четирите зони и това е Кирибати.
Кирибати е група от тридесет и три коралови островни образувания и един вулканичен остров, разположени в средата на Тихия океан. Те заемат територия от около три милиона квадратни километра (включително морската зона, тъй като площта на сушата заема малко над 800 квадратни километра). Част от тези парчета земя са населени от групи и племена от Микронезия или други култури, с общо около 120 000 жители.
Островите са преминали през различни ръце, откакто са били открити от испанците и португалците през 16 век, а британците и японците също са окупирали части от територията. Нейната история е обвита в множество противоречия от различен характер, включително нейната независимост, която е постигната през 1999 г.
Официално Република Кирибати, се намира в най-напредналата часова зона в света, UTC+14, което я прави едно от първите места в света, където започва всяка нова година. Географското й положение я прави единствената държава в света, разположена между Северното, Южното, Източното и Западното полукълбо. Всеки от неговите острови е в различно полукълбо, защото всички те са разположени на границата на четирите полукълба.
Обект на световното наследство на ЮНЕСКО и застрашен от изменението на климата, Кирибати се бори да не потъне в морето. На островите Финикс се намира резерват, който е обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Това е една от най-девствените екосистеми на планетата и една от най-големите защитени морски зони в света.
Огромни лагуни, бели пясъчни плажове и големи рифове са някои от характерните забележителности, но тъй като е островна държава и преди всичко поради местоположението си, тя е изправена пред сериозни заплахи свързани с ниската средна надморска височина, което я прави особено уязвимо място. Бреговете бързо се разрушават от приливи и бури. От друга страна, солеността на почвата се увеличава, което затруднява отглеждането на местни храни като кокосови орехи, както и биоразнообразието в региона. Питейната вода се замърсява от проникването на солена вода, което води до недостиг на питейна вода и здравословни проблеми.
Тези фактори поставят Кирибати в челните редици на страните, засегнати от изменението на климата, превръщайки островната държава в символ на предизвикателствата, пред които са изправени островните нации. Тъй като изменението на климата продължава да напредва, съществуването на островите Кирибати става все по-сложно. Обитаемостта на островите и инфраструктурата като жилища и пътища са засегнати до степен, че властите трябва да търсят вариант да преместят своите граждани в близките страни Нова Зеландия, Австралия или островите Фиджи.
Източник: LA RAZON