Брайловата азбука става на 200 години

Брайловата азбука става на 200 години
  • 3 януари, 2025
  • Свят

На 4 януари се отбелязва Световният ден на Брайл, а тази година се навършват и 200 години от изобретяването на тази система за четене и писане. Създадена е от Луи Брайл през 1825 г., и е изключително важна за милиони слепи хора по света. Състои се от шест точки, които с 64 комбинации се използват за съставяне на букви и цифри, писане на произволен език, четене на ноти или записване на партии на шах.

Брайловото писмо успя да се адаптира и да се развие само за два века с по-бързи темпове от писането, каквото го познаваме. От изобретяването си през 1825 г. тази система успя да се адаптира и да позволи на слепи хора достъп до четене и писане при равни условия.

„За незрящите хора брайловото писмо беше повратна точка, много бариери бяха премахнати“, казва Марина Рохас, ръководител на брайловото звено в ONCE и испанската брайлова комисия, което гарантира, че тази система за четене и писане продължава да напредва.

Днес брайловото писмо присъства във всеки аспект от ежедневния живот на незрящите хора. В лекарствата и храната, в ежедневните им пътувания, в начина им на достъп до култура, дори в тяхната работа, благодарение на брайлови дисплеи, екранни четци или цифрово съхранение.

„През годините беше разработен международно метод На Брайл за деца, Braitico, и беше създаден друг метод за възрастни, Ponte a Punto. През годините беше създаден нов брайлов текстов редактор, Ebrai, който се превърна в един от най-добрите в света, непрекъснато се развива и е достъпен безплатно от всяка точка на света, улеснявайки достъпа до брайлово писмо за незрящи хора, казва Кармен Баяри, директор на библиографската служба ONCE.

Двеста годишнината на Брайловия код ще се отбележи подобаващо. „Започваме с участието си в конгреса, организиран от Иберо-американския брайлов съвет в Порто, стартираме второто издание на конкурса Braille Nova, надяваме се, че Кралският указ за брайловото етикетиране на потребителските продукти ще бъде одобрен и накрая ЮНЕСКО ще признае кодекса на грамотност като нематериално културно наследство на човечеството“, заключи Марина Рохас.

ONCE обучава учене на Брайл от най-ранна възраст, чрез своя персонализиран образователен модел, който е свързан с грамотността. Това обучение се предлага на хора, които губят зрението си на всяка възраст, като се използват различни методологии и персонализиран подход за всеки потребител.

 

Източник: LA RAZON

 

Споделете:
Предишна публикация: Положителни истории за климата от 2024

3 януари, 2025

Следваща публикация: Епъл плаща 95 милиона за предполагаемо подслушване чрез Сири

3 януари, 2025

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини