Според нов доклад, Арктика започва да отдава въглероден диоксид, вместо да го поема. Драматичните промени се дължат на високите температури и интензивните горски пожари. Арктическата тундра, която хиляди години е задържала въглероден диоксид в замръзналата почва, сега е източник на емисии. Според администратора на NOAA Рик Спинрад, тундрата вече отделя повече въглерод, отколкото задържа, което ще засили ефектите от климатичните промени. Това е предупредителен сигнал за последствията от недостатъчното ограничаване на замърсяването от изкопаеми горива.
Докладът за Арктика на NOAA за 2024 г., изготвен с участието на 97 учени от 11 страни, разкрива тревожни промени, включително повишаващи се температури, намаляващи популации на северни елени и увеличаващи се валежи. Арктика се затопля четири пъти по-бързо от света за 11-та поредна година. Топенето на пермафроста освобождава въглероден диоксид и метан, а пожарите засилват тези емисии, като премахват изолационните почвени слоеве, ускорявайки топенето.
През 2024 г. температурите на пермафроста са били вторите най-високи в историята, а горските пожари са допринесли за второто най-голямо количество емисии северно от Арктическия кръг. Пожарите увеличават емисиите не само директно, но и чрез ускоряване на топенето на пермафроста.
Докладът подчертава неотложната нужда от адаптация. Промените в климата принуждават растенията, дивите животни и местните общности, зависещи от тях, да се приспособяват към по-топъл и непредсказуем свят. Тези промени застрашават здравето, домовете и оцеляването на много местни общности.
Д-р Сю Натали, изследовател на климата, подчертава важността на точни и мащабни данни за въглеродните емисии, за да се информират стратегии за справяне с климатичната криза. Главният редактор на доклада Туила Муун допълва, че местните знания и изследователски програми, водени от общностите, могат да допринесат за успешни решения на тези бързи промени.
Източник: Euronews