Арктическата почва потъва все по-бързо

Арктическата почва потъва все по-бързо
  • 16 януари, 2025
  • Свят

Ново проучване от университета “Джордж Вашингтон” показва, че замръзналата земя потъва с тревожна скорост в студените, високопланински райони на Арктика. Проучването, базирано на данни, събрани в региони в Северна Америка и Евразия, установи, че потъването при размразяване е широко разпространено и се случва с все по-бързи темпове и има сериозни последици, като нарушаване на екосистемата, инфраструктурата и ландшафта, съобщава Ep.

Освен това горските пожари и човешките дейности като строителството, ускоряват този процес, според проучването, публикувано в Environmental Research Letters. Според авторите е необходимо системно наблюдение на потъването на земните маси при размразяване.

Студените, високопланинските и географските райони са засегнати от затоплянето на климата, в следствие на което големи територии се размразяват. Едно от основните опасения, при този процес, е слягането при размразяване (TS) поради топенето на излишния земен лед и свързаното с това потъване на почвата, при слягането. Теренни наблюдения, дистанционно наблюдение и числено моделиране се използват за измерване и оценка на степента и скоростите на TS, в зависимост от терена и времето.

Данните от новото изследване, от различни региони на вечно замръзналите територии в Северна Америка и Евразия, потвърждават размразяването на определени територии със скорост до 2 cm на година, в райони с ниско съдържание на ле. И повече от 3 см. cm годишно в региони с по-дебел слой лед. Районите с човешка дейност или райони, засегнати от горски пожари, показват по-високи нива на потъване. Констатациите показват, че вечно замръзналите пейзажи претърпяват геоморфологични промени, които засягат хидрологията, екосистемите и човешката инфраструктура. Разработването на система за мониторинг на температурата, на морската повърхност е спешно необходимо за постигане на последователен и непрекъснат обмен на данни между различните райони.

Интегрирането на координирани теренни наблюдения, дистанционно наблюдение и следене на температурата на морската повърхност, би допринесло за по-доброто разбиране на бързо променящите се среди, в районите на Евразия и произтичащите от това климатични обратни връзки, добавят авторите.

Споделете:
Предишна публикация: Байдън предупреди за възход на свръхбогата „олигархия“ в САЩ

16 януари, 2025

Следваща публикация: Медведев изпусна нервите си на сбогуване с Australian Open

16 януари, 2025

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини