Очаква се изменението на климата да създаде „сериозни рискове“ за летния плажен туризъм, селското стопанство, аквакултурата и риболова в Средиземно море.
Ако спешно не бъдат приложени мерки, до 20 милиона души могат да бъдат принудени да напуснат средиземноморските крайбрежни зони поради прогнозираното покачване на морското равнище до 2100 г. В допълнение, ключова инфраструктура като транспортни мрежи и обекти на културното наследство също ще бъдат изложени на висок риск, според скорошен доклад на мозъчния тръст MedECC (Средиземноморски експерти по изменение на климата и околната среда).
Морското равнище: нарастваща заплаха
Средиземноморието преживява покачване на морското равнище с 2,8 милиметра годишно, два пъти повече от средното за 20-ти век. До края на този век се очаква средното ниво на океана да се повиши с един метър, което ще увеличи наводненията и ще доведе до постоянно наводняване на определени райони по крайбрежието на Средиземно море. Екстремни събития на морското равнище, които се случваха веднъж на всеки 100 години, може да станат до 22% по-чести до 2100 г.
По време на проучването изследователите са изразили убеждението си, че е „много вероятно“ температурите на повърхностния въздух в средиземноморския регион да продължат да се покачват, повече от средните за света.
Въздействие върху биоразнообразието и туризма
Изменението на климата вече оставя своя отпечатък върху морското биоразнообразие с увеличаване на морските горещи вълни, които благоприятстват появата на инвазивни тропически видове и причиняват масова смърт на корали, мекотели и други морски организми. Това, заедно с натрупването на пластмасови отпадъци, поставя Средиземноморието сред най-замърсените региони в света. Пластмасите съставляват 82% от видимите отпадъци и може да се удвоят до 2040 г., ако не се вземат мерки.
Туризмът, икономическият стълб на Средиземноморието, е в опасност. Повишаването на температурите и влошаването на естествената среда ще се отразят отрицателно върху този сектор, в допълнение към щетите върху селското стопанство, аквакултурите и риболова.
Бъдеще с оскъдни ресурси
Очаква се рисковете от недостиг на вода да се увеличат значително. Евапотранспирацията ще бъде по-интензивна, докато валежите ще намалеят, особено ако не се постигне значително намаляване на емисиите на парникови газове. Средиземноморските екосистеми биха могли да достигнат своите адаптивни граници. Глобалните температури се покачат с 3°C, което ще влоши деградацията на околната среда и ще усложни управлението на водните ресурси.
Призив за действие
Докладът подчертава, че настоящите мерки са недостатъчни за постигане на целите за устойчиво развитие и смекчаване на последиците от изменението на климата. Ако не се вземат мерки рисковете, свързани с изменението на климата, ще продължат да нарастват, засягайки всички сектори и системи.
Освен това ефективността на мерките за опазване ще зависи от това колко бързо се прилагат глобалните стратегии за ограничаване на глобалното затопляне. С повишаването на температурите възможностите за адаптиране ще стават все по-ограничени. Този анализ ясно показва, че бъдещето на Средиземноморието зависи от способността на правителствата, общностите и бизнеса да действат решително и координирано с тази климатична криза.
Източник: La Razon