През последните месеци научната общност съсредоточи вниманието си върху небесен обект, който първоначално предизвика известно безпокойство. Въпреки че първоначалните оценки предполагаха потенциален риск за нашата планета, новите изчисления разкриха съвсем различен сценарий. Тъй като най-модерните телескопи губят от поглед този астероид, експертите идентифицираха възможност, която е по-интригуваща от очакваното. Астероидът може да се удари в Луната през 2032 г.
За първи път от дълго време сме изправени пред ситуация, в която несигурността ще продължи няколко години. Няма да можем да получим нови наблюдения, за да потвърдим или отхвърлим окончателно този лунен удар, до 2028 г.
Има 4% шанс 60-метров астероид да се сблъска с Луната
Според SciTechDaily, астероидът 2024 YR4 е престанал да представлява заплаха за Земята, но има 4% шанс да удари лунната повърхност на 22 декември 2032 г. Тази цифра, макар и на пръв поглед ниска, е значително висока за този тип космическо събитие.
Първоначално открит на 27 декември 2024 г. от системата ATLAS в Чили, този обект с диаметър между 53 и 67 метра е имал 3% вероятност да се сблъска със Земята. Благодарение на последващите наблюдения от телескопа James Webb, учените успяха напълно да изключат всякакъв риск за нашата планета през март 2025 г. Късното откриване на астероида се дължи на приближаването му от посоката на Слънцето, оставайки скрит в сляпото петно на наземните телескопи. Това ограничение вече се оказа опасно през 2013 г., когато метеоритът от Челябинск удари Русия без предупреждение, причинявайки големи щети и ранявайки повече от 1500 души. Ричард Мойсъл, ръководител на Службата за планетарна защита на ESA, обяснява, че телескопът NEOMIR би засегнал 2024 YR4 месец преди наземните системи. Тази нова инфрачервена технология, планирана за пускане в началото на 30-те години на миналия век, ще бъде позиционирана в точката на Лагранж Слънце-Земя, за да покрие това ключово сляпо петно.
До юни 2028 г. вероятността за сблъсък с Луната ще остане непроменена на 4%, след което астероидът ще бъде отново видим. Ако той се сблъска с Луната, това би било изключително рядко събитие, което учените биха могли да изучават от Земята, предоставяйки ценни данни за този тип сблъсъци. Макар и малко вероятно, този удар би създал нов лунен кратер и би могъл да изхвърли материал в космоса. С бъдещите пилотирани мисии до Луната, наблюдението на тези обекти става все по-важно, тъй като нашият спътник няма атмосферната защита, която защитава Земята.
Източник: La Razón