Учени предупреждават, че това може да бъде „нещо, което напълно променя облика на нашата планета“.
Вредното избелване на коралите по света вече обхваща 84% от рифовете в океаните. Това е най-интензивното събитие от този вид в записаната история, съобщи Международната инициатива за коралови рифове (ICRI) в сряда.
Това е четвъртото глобално избелване от 1998 г. насам и вече е надминало събитието от 2014–2017 г., което засегна около две трети от рифовете, посочва ICRI — обединение от над 100 правителства, неправителствени организации и други. Все още не е ясно кога ще приключи настоящата криза, започнала през 2023 г. и причинена от затоплянето на океаните.
„Може би никога повече няма да видим спад на топлинния стрес под прага, който задейства глобално избелване“, каза Марк Ийкин, изпълнителен секретар на Международното дружество за коралови рифове и бивш ръководител на мониторинга на корали в Националната администрация за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA).
„Ставаме свидетели на нещо, което напълно променя облика на планетата и способността на океаните да поддържат живот и препитание“, добави той.
Миналата година беше най-топлата, регистрирана досега, а по-голямата част от тази топлина се натрупа в океаните. Средната годишна температура на повърхността на океаните (извън полюсите) достигна рекордните 20.87°C.
Това е смъртоносно за коралите, които са ключови за производството на морска храна, туризма и защитата на крайбрежията от ерозия и бури. Коралите често се наричат „дъждовни гори на морето“, защото поддържат високи нива на биоразнообразие — около 25% от всички морски видове живеят в, върху или около кораловите рифове.
Коралите получават ярките си цветове от водорасли, които живеят в тях и им доставят енергия. Продължителното затопляне кара водораслите да отделят токсични съединения, вследствие на което коралите ги изхвърлят. Остава белият скелет, а отслабените корали са в повишен риск от смърт.
Събитието е толкова сериозно, че програмата Coral Reef Watch на NOAA е била принудена да добави нови нива към скалата си за предупреждение за избелване, за да отрази растящия риск от измиране на корали.
В момента се полагат усилия за опазване и възстановяване на кораловите рифове. Една холандска лаборатория работи с коралови фрагменти, включително от бреговете на Сейшелите, за да ги размножи в зоопарк, с надеждата един ден да бъдат използвани за възстановяване на дивите рифове. Други проекти, включително край Флорида, се опитват да спасят корали, застрашени от високите температури, като ги лекуват и връщат обратно в океана.
Учените обаче подчертават, че усилията за опазване не са достатъчни, за да се обърне вече нанесената щета от рекордните температури. Необходимо е съществено намаляване на емисиите на парникови газове като въглероден диоксид и метан, които затоплят планетата.
Източник: Euronews