Децата също хъркат: Кога трябва да се консултирате със специалист

Децата също хъркат: Кога трябва да се консултирате със специалист
  • 17 март, 2025
  • Свят

Причините за паузите на сънна апнея при деца са различни от тези при възрастни и обикновено се дължат на обструктивни причини.

Винаги сме свързвали хъркането със зряла възраст, но то може да се появи и в детството. Има случаи, при които детето понякога спира да диша, хърка през нощта или може да изглежда малко по-неспокойно. Това може да са симптоми на сънна апнея.

„Сънната апнея при децата, когато спират да дишат за продължителен период от време по време на сън, особено през нощта, може да се дължи на обструкция на дихателните пътища“, казва д-р Фернандо Кабаняс, ръководител на педиатричното отделение в Университетската болница Quirónsalud Madrid и болница Quirónsalud San José в Мадрид.

Той уточнява, че основните симптоми на спиране на дишането са, че родителите забелязват, че децата им спират да дишат за повече от 10-15 секунди, спят неспокойно и дори хъркат през нощта. „Това несъмнено се отразява на ежедневния им живот, тъй като в училище тези деца могат да изпитат разстройство с дефицит на вниманието по време на учебните часове, да се чувстват летаргични или сънливи и да са раздразнителни или неспокойни през целия ден. Много често, при тези деца се наблюдава появяването на хиперактивно или мрачно поведение“, подчертава този експерт.

Възможни причини за сънна апнея

Трябва да се отбележи, както подчертава д-р Кабаняс, причините за сънна апнея при деца са различни от тези при възрастните. „Най-важната обструктивна причина при децата са уголемените аденоиди или сливици, които възпрепятстват преминаването на въздух през дихателните пътища, както през носа, така и през гърлото.“ Според педиатърът апнеите имат отрицателно въздействие върху развитието на децата, тъй като те са нарушения, причинени от липса на церебрална оксигенация, която се появява многократно по време на сън и която може да бъде симптом на други заболявания, които не са причинени само от апнеята‘‘.

Как се извършват диагностиката и лечението

Диагностиката се прави с техника, наречена полисомнография. Чрез нея се изследва съня, което потвърждава наличието на апнея. Следи се движението на гръдния кош и насищането с кислород, за да се провери за хипоксемия. „Броят на паузите, които се случват в рамките на един час и как те влияят на мозъчните вълни са други параметри, които също се изучават в тези тестове“, добавя лекарят.

В някои случаи е необходима операция, за отстраняване на увеличените аденоиди или за коригиране на проблеми в структурата на лицето, които могат да причинят хъркане или паузи на апнея при децата, по време на сън. Ако операцията не е първата възможност за лечение, този експерт поддържа, че друга алтернатива, разглеждана в тези случаи, е поставянето на устройство CPAP или устройство за непрекъснато положително налягане на дихателните пътища по време на сън. Това е маска, която се поставя върху носа на детето по време на сън, свързана е с машина, която изпомпва въздух под налягане, за да поддържа дихателните пътища на детето отворени през цялото време, докато почива.

Другият метод е поставянето на шини за нос. Това е специално стоматологично устройство или шини, които позиционират челюстта леко напред, с цел да поддържат дихателните пътища отворени по време на сън.

 

Източник: LA RAZON

Споделете:
Предишна публикация: Разкриха откъде идва озадачаващ шум от космоса

17 март, 2025

Следваща публикация: Перуански рибар беше спасен след 95 дни в морето

17 март, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини