Повече от 240 милиона деца не посещават училище заради екстремни климатични условия

Повече от 240 милиона деца не посещават училище заради екстремни климатични условия
  • 24 януари, 2025
  • Свят

Доклад на УНИЦЕФ показва, че близо 74% от учениците, засегнати от този проблем, живеят в страни с ниски и средни доходи.

Най-малко 242 милиона деца, от 85 държави са прекъснали обучението си миналата година поради екстремни метеорологични явления като горещи вълни, тропически циклони, бури, наводнения и суши. Това показва доклад, публикуван в петък от УНИЦЕФ за отбелязване на Световния ден на образованието.

В него се посочва, че близо 74% от учениците, засегнати от тези обстоятелства, са живели в страни с ниски доходи. Климатичните промени се отразиха на образованието и в европейските страни. В Испания наводненията засегнаха академичното развитие на около 13 000 деца, а в Италия, проливни дъждове и наводнения прекъснаха обучението на повече от 900 000 ученици.

Горещите вълни се очертаха като основният климатичен риск, причиняващ затваряне на училища миналата година. Повече от 118 милиона ученици бяха засегнати само през април, докато в Бангладеш и Филипините много училища затвориха през този месец, а Камбоджа намали учебния ден с два часа.

През май температурите достигнаха 47 градуса по Целзий в части от Южна Азия, “с последващия риск за децата от топлинен удар”, тъй като, както каза изпълнителният директор на Unicef, Катрин Ръсел, “телата им са особено уязвими. Те се нагряват по-бързо, потят се по-малко ефективно и се охлаждат по-бавно от възрастните.” В Афганистан, освен горещите вълни, внезапните наводнения, които повредиха или унищожиха повече от 110 училища през май, прекъсвайки обучението на хиляди ученици.

Септември беше месецът на „най-честите климатични смущения“, точно когато учебната година започва в много части на света, най-малко 16 страни прекратиха учебните занятия.

Най-засегнатият регион е Южна Азия, където 128 милиона ученици са спрели да ходят на училище, заради времето. В Източна Азия и Тихия океан бяха засегнати 50 милиона студенти. Ел Ниньо продължи своето “опустошително въздействие” в Африка, с чести проливни дъждове и наводнения, в източната част на континента и тежки суши в южната му част.

Тези екстремни метеорологични явления могат да повлияят на инфраструктурата и училищните пособия. Да засегнат пътищата до училищата, да причинят небезопасни условия за учене и да засегнат концентрацията, паметта, психическото и физическото здраве на децата.

Според доклада продължителното затваряне на училища, намалява способността на учениците да се върнат в училище и ги излага на по-висок риск от брак и детски труд. Момичетата са изправени пред по-висок риск от отпадане от училище. Докладът също така подчертава, че „образователните системи вече са провалили милиони деца“, причинявайки „криза на обучението, която рисковете от климата изострят“. УНИЦЕФ препоръчва да се гарантира, че националните планове за климата укрепват критичните социални услуги, за да ги направят по-устойчиви на изменението на климата и бедствията. Трябва да се инвестиране в устойчиви на бедствия и адаптирани към климата образователни съоръжения.

Споделете:
Предишна публикация: ЕС премина крайъгълен камък: соларната енергия изпревари въглищната

24 януари, 2025

Следваща публикация: Гигантски айсберг може да се блъсне в остров

24 януари, 2025

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини