Хранителните разстройства при младежи са свързани с развитието на мозъка

Хранителните разстройства при младежи са свързани с развитието на мозъка
  • 11 януари, 2025
  • Свят

Ново изследване проследява млади хора в продължение на около десетилетие, анализирайки развитието на мозъка, хранителните навици и генетичната предразположеност.

Генетиката, разликите в развитието на мозъка и психичното здраве в тийнейджърска възраст могат да обяснят защо някои младежи развиват хранителни разстройства, показва ново изследване.

 

Около 20 милиона души в Европа страдат от хранителни разстройства като анорексия нервоза, булимия нервоза и компулсивно преяждане, като младите жени и тийнейджърите са непропорционално засегнати.

 

За изследването, публикувано в списанието Nature Mental Health, близо 1000 млади хора от Англия, Ирландия, Франция и Германия предоставят генетични данни, попълват анкети за хранителните си навици и психичното си състояние и се подлагат на магнитно-резонансна томография на възраст 14 и 23 години.

На 23 години изследователите разделят участниците в три групи: здравословно хранещи се (42%), ограничително хранещи се (33%) и емоционално или неконтролируемо хранещи се (25%).

Ограничително хранещите се са тези, които ограничават консумацията на храна, за да контролират теглото и външния си вид, като например хора, които спазват диети или прибягват до прочистване. Емоционално или неконтролируемо хранещите се са склонни към преяждане и ядат импулсивно или в отговор на негативни емоции.

 

Анализът показва, че 14-годишните с тревожност, депресия или проблеми с вниманието са по-склонни да имат нездравословни хранителни навици на 23 години.

Нездравословното хранене също така е свързано със затлъстяване и по-висок генетичен риск за висок индекс на телесна маса (BMI), който често се използва за диагностициране на затлъстяването.

Резултатите подчертават „потенциалните ползи от подобрено образование за справяне с нездравословните хранителни навици и неадаптивните стратегии за справяне“, казва професор Силван Дезривиер от Кингс Колидж в Лондон, водещ автор на изследването.

 

Освен навиците и генетиката на тийнейджърите, MRI сканиранията показват, че нездравословно хранещите се имат по-слабо изразено и забавено узряване на мозъка през юношеството.

Префронталната кора на мозъка, която се развива напълно около 25-годишна възраст, играе ключова роля за риска от рисково поведение и въздействието на стресовите фактори на околната среда. Намаленото развитие на мозъка е свързано както с психичните проблеми на 14 години, така и с нездравословното хранене на 23 години, независимо от BMI на младите хора.

Изследването показва, че по-слабото развитие на малкия мозък, който контролира апетита, обяснява връзката между генетичния риск за висок BMI и ограничителните хранителни навици.

„Тези открития подчертават критичната роля на развитието на мозъка при формирането на хранителните навици“, казва Синян Ю, докторант в Кингс Колидж и автор на изследването.

Разликите в мозъка могат да се използват за създаване на персонализирани инструменти за помощ на младежите, които може да развият хранителни разстройства. Изследователите смятат, че могат да идентифицират младежи в риск преди началото на проблемните навици.

Следващата стъпка е продължаване на събирането на данни, за да се разбере как различията в развитието на мозъка и хранителните навици се отразяват след 20-те години.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Какво се случи с Джокович в Австралия през 2022 г.

11 януари, 2025

Следваща публикация: Алкараз, рекорда на Надал и Australian Open

11 януари, 2025

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини