Защо бебета развиват „синдром на върколака“

Защо бебета развиват „синдром на върколака“
  • 7 декември, 2024
  • Свят

Отскоро сред бебета в Европа се наблюдава „синдром на върколака“ или свръхокосмяване, което се свързва с употребата от страна на родителите им на медикамента против косопад миноксидил.

Описани са 11 случая на „синдром на върколака“ или хипертрихоза. Това е рядко състояние, което се характеризира с абнормален растеж на косми по тялото.

Такива косми могат да покрият лицето или дори цялото тяло, или да са по ограничени зони. Доклад на Центъра за наблюдение на фармакологични дейности в Испания открива, че бебета, които страдат от този синдром, имат нещо общо: родителите им използват медикамент против косопад, наречен миноксидил.

Това е лекарство, което предизвиква растеж на коса и забавя косопада при хора, които оплешивяват. То може да се приема перорално или да се нанася директно върху скалпа като лосион.

Когато от Центъра разглеждат случай на бебе, получило свръхокосмяване по гърба и краката за два месеца, за първи път свързват проблема с медикамента.

Според доклада, бащата на бебето е в отпуска, за да гледа бебето, и използва лосион с този медикамент, за да си лекува косопада. След като се прекратява контактът между бебето и медикамента, то губи извънредното си окосмяване.

След това Центърът проучва и други случаи на свръхокосмяване на бебета и установява, че много от тях са причинени от излагане на такива лосиони от техните родители.

Според доклада, лекарството достига до бебета по два начина – чрез контакт с кожата, която при бебета е по-чувствителна и абсорбираща, или чрез случайно поглъщане, ако бебето постави ръце или предмети в устата си след контакт с кожата на родителя, върху която е бил нанесен лосионът.

Миноксидилът работи, като разширява кръвоносните съдове и подобрява кръвоснабдяването на скалпа. Това стимулира космените фоликули и насърчава растежа на косата. Обаче същият механизъм на действие може да причини нежелан растеж на косми, ако бъде абсорбиран в системата на бебето.

След като е установено това, се обновяват листовките на лекарството, за да включат потенциалния риск за свръхокосмяване на бебета, ако те имат контакт с кожа, върху която е бил нанасян такъв лосион.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Предупреждение за цунами в Калифорния и Орегон след земетресение с магнитуд 7

7 декември, 2024

Следваща публикация: Повече обработвана храна, повече мазнина в мускулите

7 декември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини