Посетителите на стара църква в Люцерн, Швейцария, могат да бъдат изненадани, когато при изповед ги посрещне не свещеник, а захранвана с изкуствен интелект холограма на самия Исус Христос.
Църквата „Свети Петър“ работи съвместно с университетска лаборатория за изследвания, за да създаде експериментална инсталация, която цели да провокира размисъл за възможностите и рисковете, свързани с използването на изкуствен интелект в грижата за душите на хората.
Хората могат да общуват с холограмното изображение на Исус, който, според свидетели, поздравява посетителите с „Мир вам, братко“ без оглед на пола на човека и окуражава „братята“ да споделят всичко, което „притеснява сърцата им днес“. Не е ясно как холограмата би реагирала, ако някой мирянин я запита за нейнотп присъствие.
Инсталацията, наречена „Духът в машината“, символизира всемогъществото и мъдростта, като е умишлено провокативна. Холограмата е създадена от двама изследователи от университета, заедно с теолога Марко Шмид.
„Любопитни хора, които са далеч от църквата, е много вероятно да проявят интерес към обмяна на идеи с Исус, създаден от изкуствен интелект“, смята Шмид. Според него програмата насърчава хората да мислят критично за границите на технологиите в контекста на религията, като използва изповедта като практически инструмент за окуражаване на „моменти на интимност“ с холограмата.
Разговорите с холограмата на Исус, която може да води диалог на около 100 езика, не се считат за изповед. Според Шмид, холограмата е обучена да цитира стихове от свещени текстове и теологични източници, взети от интернет, което ѝ позволява да интерпретира библейски сюжети и да дава духовни съвети. Тези съвети обаче невинаги отговарят напълно на църковното учение, макар екипът да гарантира, че в повечето случаи отговорите съвпадат с теологичните представи на църквата.
Има сериозни въпроси относно етиката на подобна инсталация. Алгоритмите на изкуствения интелект са разработени от трети страни, което поражда съмнения относно генерирането на отговорите и техния религиозен смисъл. Каква е отговорността на църквата, ако съветите, предоставени от холограмата, доведат до объркване или дори вреда за миряните? Екипът, стоящ зад проекта, е наясно с тези рискове и подчертава, че резултатите от експеримента ще бъдат анализирани и представени до края на ноември. Етичният аспект на този проект също цели да отвори дебат за ролята на технологиите в духовните практики.
Отзивите за холограмата са предимно подигравателни или обидни. Някои хора задават въпроса дали създаването на такъв образ на Исус не е в противоречие с учението му, докато други се забавляват с инсталацията. Според църковни представители проектът е замислен да провокира дискусии, а не да замести традиционните духовни практики.
Източник: Euronews