Има ли връзка между аутизма и инфекциите по време на бременността

Има ли връзка между аутизма и инфекциите по време на бременността
  • 17 ноември, 2024
  • Свят

Разбирането ни за аутистичния спектър се развива значително, откакто за първи път е използван терминът „аутизъм“ преди повече от век. Днес разстройствата от аутистичния спектър не се считат за заболяване, строго погледнато, в повечето развити страни, а се приемат за характеристики, които варират сами по себе си и се отличават от състоянията извън спектъра.

Въпреки напредъка при диагностиката и класификацията, причините, които пораждат тези състояния, все още не са достатъчно добре изследвани и не се знае кое може да увеличи риска от развитие на състояния от аутистичния спектър. Засега се счита, че състоянията са резултат от комбинация между генетични фактори и фактори от средата.

Такъв фактор са инфекциите по време на бременност, когато се развива плодът. Според някои изследвания, те могат да окажат разнообразни влияния върху развитието на бебето.

Според най-новите резултати, вирусни инфекции по време на бременност могат да допринесат за увеличаването на риска от аутизъм. Разбира се, това не означава, че при такава инфекция детето ще развие аутизъм.

„Нашата работа предполага, че жените, които имат повече епизоди с треска, които имат високи нива на антитела срещу херпес симплекс от втори тип, които докладват грип и са боледували от грип, са в по-голям риск да родят деца, които впоследствие да получат диагноза състояния от аутистичния спектър.“ казва д-р Иан Липкин, директор на центъра по заразни болести и имунитет към Колумбийския университет.

Изследването се фокусира върху потвърдени лабораторно случаи на грип, а не на обикновена анкета, както и на медицински данни.

„Нищо от това не е особено изненадващо,“ казва Липкин. „Искам да кажа, че казваме на жените да не пият алкохол по време на бременността, да не приемат определени медикаменти по време на бременността, да не пушат по време на бременността, така че защо да сме изненадани, когато друг фактор от околната среда може също да е важен за промените в нормалното фетално развитие.“

Според изследването, инфекциите не допринасят сами по себе си, а чрез отговора на имунната система на майката, който те предизвикват.

За по-добро разбиране на връзката между двете, се използват животински модели. Според такива модели при мишки, реакцията на майчината имунна система се свързва с поведенчески промени, подобни на тези, които се откриват при аутизма у хората.

„Не можем да кажем, че мишките имат аутизъм, защото това е различен синдром, но той може да симулира поведение и да създаде абнормални състояния, свързани с развитието на нервната система, които обикновено са аутизъм и шизофрения,“ казва д-р Ирен Санчез Мартин, друг от изследователите.

Тези резултати не могат директно да се прилагат върху хора, но показват елементи, които могат да се разчетат като фактори, допринасящи за аутизма у хората.

Така възпалителните процеси у майката предизвикват различни по характер изменения в развитието на ембриона. При изследванията на човешките случаи, по-често се наблюдава диагноза аутизъм при жени, за които има данни, че са имали високи нива на цитокини по време на бременността.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Сатиричният сайт The Onion придоби платформата на Алекс Джоунс

17 ноември, 2024

Следваща публикация: Ако не се вземат мерки 20 милиона души край Средиземно море ще трябва да се преместят

17 ноември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини