САЩ разполага с огромен резерв от литий, който ще бъде ключов за електрическия преход

САЩ разполага с огромен резерв от литий, който ще бъде ключов за електрическия преход
  • 13 ноември, 2024
  • Свят

Литият е от съществено значение за литиево-йонните батерии, които са необходими както в електрическите превозни средства, така и в системите за съхранение на възобновяемата енергия. САЩ разполага с огромен литиев резерв на границата на Невада и Орегон. Смята се, че той ще бъде ключов източник, с потенциал да се позиционира като лидер в производството на този ресурс. Според неотдавнашното проучване на Томас Р. Бенсън, публикувано в Science Advances, тази област може да съдържа между 20 и 40 милиона тона литий. Тази цифра, може да надхвърли традиционните солени залежи в Южна Америка.

Геоложки и минералогични характеристики на калдерата Макдермид

Литият в калдерата Макдермид се намира предимно в богати на илит езерни глини. Това е вид глина, която е достигнала необичайно високи концентрации на литий, чрез уникални хидротермални и вулканични процеси. Илитовите глини в Thacker Pass, една от основните зони на Макдермид, съдържат концентрации на литий до 1,8% от теглото, което е два пъти повече от съдържанието на литий в други подобни видове глини по света.

Това обогатяване се дължи на хидротермалната активност по време на образуването и повторното възникване на калдерата. В миоценския период, преди приблизително 16 милиона години, калдерата на Макдермид е претърпяла масивно изригване на богата на литий магма, което генерира отлагания на игнимбрит в калдерата. Тази геотермална активност и продължителното охлаждане позволиха на лития да се разтвори и натрупа в глинестите утайки, феномен, който прави Макдермид уникално място за добив на литий.

Находище, сравнимо с големите южноамерикански солници

Оценката за до 40 милиона тона литий в калдерата се съревновава с тази на находища като Salar de Uyuni в Боливия, считано преди това за най-голямото находище на литий в света, с приблизително 10,2 милиона тона. Този забележителен обем прави Макдермид естествен конкурент на глобалния пазар на литий, особено поради уникалните си характеристики на извличане, тъй като се намира в географска област, благоприятна за пазарите в Северна Америка и Европа.

Екологичните предимства на екстракцията на литий във вулканични глини
Експлоатацията на запасите от литий във вулканични глини, като тези, има значително екологично предимство пред други методи за добив. За разлика от саламурите на голяма надморска височина, вулканичните глини са повърхностни отлагания, което позволява експлоатация с ниско въздействие чрез избягване на интензивното използване на вода и енергия, необходими за изпомпване на саламурите до голяма надморска височина.

В допълнение, добивът на литий в тези находища води до по-малко материални отпадъци, което допринася за намален въглероден отпечатък. Този аспект е от решаващо значение за устойчивостта на веригите за доставка на литий, тъй като индустрията се стреми да намали емисиите, свързани с добива и транспортирането на този минерал.

Потенциалът на Макдермид за световния пазар на литий

Калдерата се очертава като стратегически литиев ресурс, в контекста на глобалния енергиен преход. С потенциал от до 40 милиона тона литий и привилегировано геоложко местоположение, това находище има капацитета да се конкурира в световен мащаб не само по отношение на обема, но и по отношение на екологичната ефективност. Тъй като търсенето на литиеви батерии за електрически превозни средства и чиста енергия се увеличава, развитието на Макдермид може да позиционира Съединените щати като лидер в доставките на литий, допринасяйки за устойчивото предлагане на този ключов ресурс за бъдещето на чистата енергия.

 

Източник: La Razon

 

Споделете:
Предишна публикация: Млад пингвин се обърка и емигрира в Австралия

13 ноември, 2024

Следваща публикация: Разкриха мащабна европейска мрежа за фалшификати на изкуство

13 ноември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини