Ако сте забравили какво просто число, това е число, което може да се дели без остатък само на 1 и на себе си. Тъй като числата са безкрайни, намирането на най-голямото такова е забавно упражнение с неочаквани резултати.
Точно това упражнение прави Люк Дюран, 36-годишен програмист. Той влага почти година от живот си и много пари за хардуер, за да намери най-голямото засега просто число. Намира такова и то е с 41 милиона цифри или по-точно 41 милиона 24 хиляди и 320.
Историческото откритие не е просто просто число, а е просто число на Мерсен, наречено на Марин Мерсен, френски монах, който изчислявал прости числа преди 350 години. Такова число може да се запише във формат 2ᵖ-1. Известни са само 52 такива числа.
С какво са ценни тези числа?
Напредването в безкрайността на числата с намирането на все по-големи прости числа показват напредъка на технологията и подобряването на изчислителната мощ на компютрите ни.
Дюран открива новото число след като се включва в гражданския проект „Голямото интернет търсене на прости числа на Мерсен“. Общността включва доброволци от цял свят, които пускат софтуер на компютрите си, за да търсят числа и математици, които анализират намерените резултати, за да разширят бъдещото търсене.
Дюран участва в проекта, защото се вълнува от големи компютърни системи и изследва границите на законите на физиката в контекста на изчислителната скорост на машините.
„Тези големи прости числа са, в някакъв смисъл, най-големите уникални парчета информация в познатата вселена.“ казва той.
Практически, такива числа не ни помагат с нищо, но са вдъхновение за бъдещи изследвания и развитие на математиката и техниката. Търсенето включва нарастващ брой операции, които процесорът трябва да извърши.
Дюран ще получи малка награда за откритието си, която смята да дари на училище и да продължи да се занимава с изследване на компютърната и математическа вселена.
Източник: CNN