Как мозъкът се чисти от отпадните вещества

Как мозъкът се чисти от отпадните вещества
  • 9 октомври, 2024
  • Свят

Клетките на мозъка имат нужда от много хранителни вещества, така че от тях остават и много отпадни продукти. Изследователи от дълго време смятат, че „почистването“ на мозъка става по някакъв точно определен механизъм, особено във фазата на дълбок сън, но доказателствата досега бяха само индиректни. Вече можем да надникнем директно в този процес и да наблюдаваме специалната „система за почистване“ при живи хора.

„Бях скептичен.“ казва д-р Хуан Пиантино, от Орегон, който разказва за опита, а проучването в публикувано наскоро.

По време на сън, мозъкът всъщност е изключително активен. Една от причините е, че тогава се извършва дейност по почистване на отпадните вещества от дейността на клетките. Недоспиването и различните заболявания, които могат да влияят върху съня се считат за рискови фактори за развитие на деменция и Алцхаймер.

Преди около десетилетие, изследователи за първи път предлагат концепцията, че мозъкът има специална система, която върши това по време на сън. Според концепцията, подобно на лимфната система, гръбначно-мозъчната течност минава по канали, заобикалящи кръвоносните съдове, навлиза в тъканите и премахва определени вещества, след което напуска мозъка. При мишки е установено, че мозъкът се изчиства от определени вещества по-бързо при сън. Досега обаче не е напълно ясно как работи системата, а при хората е по-трудно и да се установи тази система.

На ЯМР се виждат някои от каналите, но не е ясна тяхната функция.

Така, екипът на д-р Пиантино инжектира контрастно вещество на петима пациенти, които претърпяват мозъчна операция и имат нужда от по-специален вид ЯМР. На изображенията се вижда как веществото се пречиства от мозъка имено през тези канали, а не по случайни пътища.

Макар и малко, изследването е много важно за установяване на точния механизъм на почистване. Сега е нужно да се измери и скоростта на работа, както и да се тества дали по-добрият сън наистина ускорява процеса. Това само по себе си е достатъчно предизвикателство, но има и предположения, че различни медикаменти или поведения биха повлияли върху тази скорост.

Не на последно място, налага се да се намери по-малки инвазивен тест, защото не е реалистично хората да се инжектират с контраст при по-големи изследвания.

Източник: AP News

Споделете:
Предишна публикация: Достигнали сме максимума на продължителността на живота

9 октомври, 2024

Следваща публикация: Никола Тесла: визионерът променил света

9 октомври, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини