Ако Павел Дуров в крайна сметка сътрудничи на властите, потребителите могат да го тълкуват като нарушение на обещанието на платформата за пълна секретност
Новината обиколи света: френско-руският милиардер Павел Дуров, основател и собственик на Telegram, беше арестуван от френската полиция миналата събота и обвинен по дванадесет криминални обвинения. Той е обвинен, че е „съучастник“ в разпространението на криминално съдържание, включително педофилия, измама, трафик на наркотици, кибертормоз и тероризъм.
Дуров ще бъде съден с условно освобождаване, но не може да напуска територията на Франция. Той трябва да се явява в съда два пъти седмично и му е определена гаранция от 5 милиона евро. Той е най-известната личност сред световните технологични гиганти, получила такъв съдебен натиск и то във Франция.
„ Обвинението или дори полицейският арест на директор на компания може да изглежда крайно, но Telegram трябва да се разглежда като компания със собствени особености. Ако например съдиите трябваше да зададат същите въпроси на Мета (Facebook, Instagram), тук компанията има генерален мениджър за Франция, има офиси, има персонал, има директор, отговарящ за правните въпроси. Няма нужда да викате Марк Зукърбърг в съда. Telegram е много по-малка компания и има точно обратната политика“, казва за LA RAZON Николас Арпагиан, експерт по киберсигурност и цифрови рискове.
Всъщност Telegram може да бъде главоболие за властите, тъй като корпоративната му политика е да не разкрива своите данни и потребители. Тази политика може да се разглежда и като маркетингов елемент, който го прави привлекателен за потребителите. Идеята за пълно криптиране на данни и липса на отчетност е точно това, което клиентите на Telegram търсят. Ако Дуров започне да си сътрудничи с правителствата на Франция, Русия или Европейския съюз, неговата привлекателност се разпада.
Във всеки случай това е корпоративно решение, което не е продиктувано от младши мениджър. То идва директно от Павел Дуров и брат му Николай, създатели, директори и финансисти на Telegram. Оттук и отговорността, която носят пред френската съдебна система. Европейският закон за цифровите платформи не засяга Telegram. С обвинението срещу Павел Дуров във въздуха сякаш витае въпрос: защо Франция поема водеща роля срещу Telegram? Няма ли европейски закон, който да отговаря за надзора на големите технологични компании? Да, има. Нарича се Закон за цифровите услуги (DSA) и целта му е да регулира действията на дигиталните платформи, като социални мрежи и онлайн магазини, както и интернет търсачките. Известният GAFA – Google, Apple, Facebook и Amazon – и всички компании, които приличат на този профил, са отразени там. Но законът има едно ограничение: размерът на компанията, която се иска да бъде регулирана.
Arpagian обяснява: „Telegram не е пряко предмет на DSA. Когато европейските власти създадоха този DSA, те мислеха да го приложат към най-големите платформи: критерият е да има 45 милиона потребители месечно. Telegram има около 40 милиона. DSA е правният отговор на Европейския съюз на гигантските интернет компании, които дълго време се опитваха да убедят властите, че са само „приемници“, а не „създатели“ на съдържание. Че тяхната отговорност е ограничена до предоставяне на платформата, а не до контролиране на това, което се предава там. Това се промени радикално за Meta, Amazon и Google.
Какво трябва да направи?
За да се размине с обвиненията в съучастие в толкова сериозни престъпления като тероризъм, педофилия и измама, според Арпагян , Дуров трябва да отвори врата за контрол пред френските власти. „Той трябва да вземе предвид, че във Франция има разпоредби относно криптографските инструменти. Комуникациите могат да бъдат криптирани, но властите, в определен контекст и с определена официална процедура, трябва да имат достъп до тях. С други думи, криптирането е безплатно, но трябва да има разрешение и система за контрол, за да се предотвратят скритите престъпления. Това е правилото. Но преди всичко това, в което е обвинен Дуров, е не съдействие, когато правосъдието го е поискало. От него се изисква да комуникира системите за криптиране и да си сътрудничи. И ако не го направи, ще бъде наказан.”
Разбира се, един от най-важните ефекти от ареста и обвинението е паричният. Въпреки, че бизнесменът твърди, че има резервен план, който да осигури непрекъснатост на службата в случай на арест, истината е, че той изглежда незаменим. В момента Telegram е в разгара на разработването на стратегически проект: въвеждането на приложения в блокчейна TON, технология за криптоактиви, свързани с Telegram. След ареста на Дуров, стойността на TonCoin, криптовалутата, свързана с TON, се срина с повече от 27%.
Освен това, ако Дуров в крайна сметка сътрудничи на френските власти, за да избегне затвора и да се измъкне от съдебния кошмар, най-лоялните му потребители биха могли да го изтълкуват като нарушение на обещанието за пълна секретност на Telegram. Може да възникне масова миграция към друга платформа, което би означавало катастрофа за Дурови.
Източник :La Razon