Китайската журналистка Жанг Жан, прекарала 4 години в затвора във връзка с материалите, които пише в началото на Ковид-19 епидемията в Ухан, би трябвало да е освободена. Присъдата ѝ приключва, но още няма категорична информация, че е на свобода.
Жанг е бивш юрист, един от независимите китайски журналисти и докладва за ситуацията в Ухан след като 11-милионният град преминава в тотален локдаун, а медиите са цензурирани.
Тя е арестувана през май 2020 г. и осъдена на 4 години затвор за „възбуждане на спорове и провокиране на неприятности“. Това е често използвано обвинение от китайското правителство, когато се прицелва в дисиденти и активисти за човешките права.
„Засега още не съм получила потвърждение, че Жанг Жан е извън затвора и е вкъщи със семейството си. Всички чакаме“ каза Джейн Уанг, активист в кампанията „Освободете Жанг Жан“, която живее във Великобритания.
„Разбирам, че родителите и брат ѝ са под огромно напрежение и са предупредени да не дават интервюта на медиите. Обаждания от приятелите също остават без отговор…това са доста притеснителни сигнали.“ казва още Джейн.
През 2021 г. „Репортери без граници“ удостои Жанг с наградата „Медийна свобода“ и призова международната общност да притисне властите, за да освободят Жанг както е предвидено.
В първите дни на февруари 2020 г., само дни след кат Ухан е под локдаун, Жанг отива там от Шанхай и докладва за разпространението на вируса и опитите да се ограничи. Властите затягат цензурата в медиите, така че независими журналисти като Жанг са единственият начин светът да научи каква е реалността.
В продължение на повече от три месеца тя документира живота в Ухан и тежката реалност, която жителите трябва да понесат – от препълнените болници, до празните магазини. Жанг публикува наблюденията си, снимки и видеа в социалните медии, включително Ютуб и Туитър, сега Екс, които са блокирани в Китай.
„Не мога да намеря какво да кажа, защото всичко е прикрито. Това е проблемът на тази страна: всяко наше мнение, което противоречи [на официалното] може да се обяви за слух.“ Казва тя две седмици след началото на локдауна.
„Те ни пращат в затвора в името на предотвратяване на пандемия и ограничават свободата ни…ако не можем да достигнем истината, ако не можем да пробием техния монопол върху истината, светът ще бъде безсмислен за нас.“ пише тя.
Постовете ѝ внезапно прекъсват в средата на май, а тя е задържана и върната в Шанхай, след което осъдена.
Китайското Външно министерство не коментира дали Жанг е освободена, но казва, че Китай се управлява на принципа на върховенството на закона и всеки нарушител ще си понесе наказанието, но от друга страна, Китай също зачита и защитава правата на обвиняемите и затворниците.
Според активисти по човешки права, Жанг вероятно ще живее под наблюдение от страна на властите, дори да е извън затвора.
Сара Брукс, китайският директор на „Амнести Интернешънъл“, смята, че Жанг ще бъде сериозно ограничена откъм възможност за общуване с близките си, особено ако те са извън Китай.
Има и притеснения за здравословното ѝ състояние, което се влошава в затвора.
Жанг е само една от многото независими журналисти, които са арестувани по време на пандемията, заради стремежа на Пекин да покаже, че отговорът спрямо вируса е ефективен и навременен. Китай също така праща в затвора най-много журналисти в света, като заема 172-ро от 180 места по индекса на свобода на медиите.
Медиите в страната са изключително строго контролирани от правителството, повечето чужди медии са недостъпни, а цензурата по интернет е свързана и с наблюдение и следене на личности.
Източник: CNN