Около 50 хиляди души излязоха по централните булеварди на грузинската столица Тбилиси, за да протестират срещу противоречивия закон за чуждестранните агенти, който правителството е решено да приеме.
Демонстрантите преминаха през центъра на града в събота вечерта, като това засега е най-големият от серията протести за последните седмици, а причината е закон, който изисква регистрация на всички личности и организации, които получават повече от 20 % от финансирането си от източници извън Грузия.
„Защитаваме европейското си бъдеще и свободата си.“ казва Мариам, на 39 години. Тя се страхува, че страната върви по пътя на Русия, обратен на демокрацията.
„Не искаме да се връщаме в Съветския съюз.“ казва Лела, учителка на 38 години.
Парламентът, след като прие закона на първо и второ четене, започва консултации за третото и последно гласуване. Законът беше оттеглен през миналата година, но сега отново е на дневен ред и заплашва да хвърли страната в сериозна криза. Управляващата партия, която контролира и парламента има срещу себе си коалиция от опозиционни партии, граждански организации, знаменитости както и президента на страната, а масовите протести блокират центъра на Тбилиси вече почти месец.
Протестът от събота вечерта е пряк резултат от изявлението на премиера, който каза, че правителството продължава с процедурите по приемане на закона, нарече протестиращите „объркани“ младежи, които изпиват „възмущение“ от Русия.
САЩ, ЕС и ООН също имат притеснения относно закона, поради опасност от нарушения на човешките права и най-вече правото на свобода на слово и свободата на медиите.
Джейк Съливан, американския съветник по национална сигурност изрази притесненията си като написа в Екс:
„Дълбоко сме притеснени от упадъка на демокрацията в Грузия. Грузинският парламентаризъм е изправен пред критичен избор – да подкрепи хората на Грузия и техните евроатлантически стремежи или да прокара закона за чуждестранните агенти, който е в стил Кремъл и противоречи на демократичните ценности. Ние заставаме до хората на Грузия.“
Според позицията на Европейския съюз, който даде на Грузия статут на кандидат за член през миналия декември, този закон е сериозна заплаха за бъдещото приемане на страната в ЕС.
Според управляващата партия, законът ще засили прозрачността относно финансирането на НПО-та и ще бъде факт към средата на май.
Причината за оттеглянето му миналата година бяха масовите протести, а сега те са още по-големи.
„Не сме жертва на пропаганда. Няма да спрем. Няма да бъдем роби на руската империя.“ казва 21-годишният студент Анри.
Според някои от протестиращите, връщането на проектозакона в парламента е част от политическа игра преди изборите, които ще се проведат в страната по-късно през годината.
„Единствените останали критични гласове [в страната] са на неправителствения сектор и независимите медии.“ казва 46-годишната Виктория.
Официално, управляващата партия подкрепя пътя на Грузия към ЕС, но неофициално има съмнения, че придвижва страната по-скоро към Русия; създателят на партията е известен с връзките си с Кремъл и открито обвинява запада за инвазията на Русия в Грузия през 2008 г.
Източник: France 24