С писмо, ЕК призовава правителства на страните-членки да въведат приетите регулации за ИИ и да назначат съответстващите регулатори. Това каза Роберто Виола, който отговаря за дигиталните дейности в ЕК.
Създаването на регулации в рамките на „Актът за ИИ“, както се нарича общоевропейската регулация, е под контрола на правителствата на страните членки, а от страната на ЕС, отделен офис в ЕК ще оказа съдействие.
Страните-членки имат 12 месеца да създадат национални регулатори, които пък ще формират Борд по ИИ – институция, която ще синхронизира усилията, методите, идеите и резултатите на страните.
„Бордът по ИИ ще зависи от предявителите на отделните страни. Ще изпратя писмо до страните, за да посочат представители за борда, даже преди да са въвели регулацията.“ каза Виола.
„Направихме същото с „Актът за дигитални услуги“, имаме нужда от този борд.“ допълни той и каза, че всички крайни срокове ще бъдат спазени.
Повечето от страните-членки са на съвсем ранен етап от въвеждане на регулацията, а ЕК очаква решенията да бъдат представени през юни, когато регулацията започва поетапно да влиза в сила.
Според правилата, системите, свързани с машинно обучение, което е в основата на създаването на моделите ИИ, които познаваме, ще бъдат категоризирани според риска. На тази оценка се базира „Актът за ИИ“.
До края на годината ще бъдат въведени и забрани за някои практики, а правилата за ИИ с общи цели ще започнат да се прилагат една година след като бъдат представени, през юни 2025 г. Правилата за системи, определени като високорискови – след 3 години.
ЕС също започва да набира персонал за техническите длъжности в Офиса по ИИ, а от есента се очаква този офис да заработи.
Според Виола, има много хора, интересуващи се от тази работа и се очаква, че ще са нужни около 100 души персонал. След като „Актът по ИИ“ беше окончателно приет, се търси и директор на този офис.
Източник: Euronews