75 процента от новините, които се споделят в постове в социални медии, не са прочетени. Това установи ново проучване.
От 2017 г. до 2020 г. изследователи от няколко университета анализират над 35 милиона публични Фейсбук постове с линкове до уебсайтове, които са споделени, без обаче линковете да са последвани преди това.
Тоест, потребителите споделят статии, без преди това да са ги прочели.
Според изследователите, този феномен се случва заради „забързаната“ природа на онлайн комуникациите, където потребителите са по-спонтанни.
„Една причина за това може да е претоварването с информация в личните и социални фийдове, което поставя под натиск потребителите да бързат, и така се получава, че те разчитат на прости, често повърхностни предположения,“ казват авторите на изследването. Така обаче се разпространява дезинформация, а това води и до друг феномен – потребителите на социални медии се чувстват по-знаещи, отколкото са в действителност, по различни научни и политически теми.
Този тренд обаче може да е движен от малък брой акаунти, които са много активни, и в някои случаи има онлайн общности, които репостват съдържание, за да го разпространяват и да увеличават броя потребители, до които то достига. Също, може да има и споделяния на съдържание, което вече е прочетено на друга платформа, а линкът е споделен без да е последван.
Авторите на изследването отправят препоръка към компаниите, които имат такива платформи, да създадат общи насоки за предупреждение на потребителите за рисковете от споделяне на материали, без да се четат. Пример за това е възможността да се споделя невярна информация, подвеждащи материали или обикновени лъжи.
Източник: Euronews