Завърши 6000-километровото приключение през Африка с ел. мотоциклет, произведен от шведско-кенийския производител Roam. То е от Найроби, Кения до Стеленбош, Южна Африка и отнема 17 дни, а мотоциклетът е захранван само със слънчева енергия.
Световният рекорд за най-дълго пътуване с ел. мотоциклет е 25 хиляди километра за 42 дни и се провежда в САЩ, но Roam се надява с приключението през Африка да покаже възможностите на ВЕИ дори за дълги пътувания и в отдалечени райони с недобре организирана инфраструктура за зареждане.
Батериите на мотоциклета са зареждани от соларни панели, които пътуват с кола, част от екипа на приключението. Колата изпреварва мотоциклета всеки ден и зарежда батериите, така че когато мотоциклетът я настигне, да може да си сложи нова батерия. По време на пътуването, моторът, модел Roam Air, постига и рекорд за най-дълго разстояние, изминато с една батерия, 113 км.
„Искахме да минем много граници, свързани с това как пътуването през субсахарска Африка е възможно без да се инсталира зареждаща инфраструктура.“ казва Маса Китуи, собственик на Roam и един от ездачите на мотора по време на експедицията. „От гледна точка на Roam, искахме да докажем, че „карай навсякъде, зареждай навсякъде“ може да бъде вряно.“ казва още той.
Другият ездач е Стефан Лакок, изследовател от университета в Стеленбош, който работи върху проект, свързан с подобряване на ефикасността на мотоциклета. Заедно с две коли за подкрепа, двамата преминават през Танзания, Малави, Замбия и Ботсвана. Средно, екипът изминава по 400 км на ден, с около 80 км за една батерия.
Най-голямото предизвикателство е времето. На няколко пъти се налага да променят маршрута, защото облаците покриват небето. Според Китуи, това пътуване ще е възможно и за хора, които нямат на разположение подкрепящ екип със соларни панели.
„Навсякъде, където може да си зареждате телефона, можете да си зареждате и мотора.“ каза той. „Това значи, че с достатъчно планиране на хижи и хотели, които имат електричество, може и сами да направите това пътуване.“
Той не очаква повечето клиенти на компанията да пътуват през Африка, но могат да ползват мотоциклета в отдалечени райони или в града.
Експедицията е колаборация между Roam и университета в Стеленбош, който изследва възможностите на ел. двигателите и тества и мотоциклети на компанията.
Пазарът за ел. превозни средства в Африка е на стойност около 16 милиарда долара, като се очаква да се увеличи до 25 през 2029 г. Много страни полагат усилия да улеснят както електрификацията и инвестициите, така и продажбите на ел. превозни средства, а двуколесните са ключови за целия регион. Очаква се до 2030 г. сегментът на електрифицираните мотоциклети да достигне до 22 %, като причина за това е ниската цена. Електричеството е по-евтино от бензина, мотоциклетите са по-лесни за поддържка и са по-евтини за закупуване от автомобилите. Пазарът се доминира от старт-ъп компании, които съобразяват машините с местния терен и инфраструктура за зареждане.
Източник: CNN